Józef Gabriel Malewski to postać o znacznym dorobku, znana jako lekarz weterynarii oraz generał brygady Wojska Polskiego. Urodził się 16 marca 1875 roku w Skierniewicach i spędził życie pełne zaangażowania w służbę dla kraju.
Malewski zmarł 10 lipca 1929 roku w Olkuszu, pozostawiając po sobie ważne osiągnięcia zarówno w dziedzinie weterynarii, jak i w wojskowości.
Życiorys
Józef Malewski był osobą o bogatym życiorysie, urodzonym jako syn Edwarda i Marii z Radzimińskich. Kształcenie rozpoczął w Gimnazjum Filologiczny w Siedlcach, a następnie kontynuował naukę w Instytucie Weterynaryjnym w Warszawie. W 1898 roku ukończył studia, uzyskując dyplom lekarza weterynarii.
W kontekście I wojny światowej, 9 grudnia 1914 roku został powołany do Armii Imperium Rosyjskiego. W trakcie konfliktu pełnił zaszczytną rolę komendanta szpitala koni, a także służbę w Dowództwie Frontu Zachodniego. Od 15 lutego do 1 kwietnia 1918 roku służył w I Korpusie Polskim w Rosji. W czerwcu tego samego roku dołączył do Polskiej Siły Zbrojnej, gdzie objął stanowisko naczelnego lekarza weterynarii oraz referenta w Inspektoracie Wyszkolenia.
W latach 1918–1927 Malewski działał w Ministerstwie Spraw Wojskowych, koordynując prace służby weterynaryjnej Wojska Polskiego. Zajmował wówczas kolejno istotne stanowiska:
- naczelny lekarz Głównego Zarządu Weterynaryjnego – naczelnika służby weterynaryjnej Wojsk Polskich od listopada 1918 roku,
- szef Sekcji Weterynaryjnej Departamentu I Mobilizacyjno-Organizacyjnego od grudnia 1918 roku,
- szef Sekcji Weterynaryjnej Departamentu VIII dla Spraw Koni i Taborów w 1919 roku,
- szef Sekcji II Weterynaryjnej Departamentu IV Koni od 1 marca 1920 roku,
- szef Wydziału Służby Weterynaryjnej Departamentu II Jazdy od sierpnia 1921 roku,
- szef Wydziału Służby Weterynaryjnej Departamentu II Kawalerii od kwietnia 1924 roku.
W dniu 1 marca 1927 roku Malewski otrzymał dwumiesięczny urlop z zachowaniem uposażenia, a 30 kwietnia tego samego roku został przeniesiony w stan spoczynku. Po zakończeniu kariery wojskowej postanowił zamieszkać w Olkuszu, gdzie spędził resztę życia i zmarł 10 lipca 1929 roku.
W życiu osobistym Józef Malewski był żonaty z Mitkowską. Z tego związku przyszło na świat dwoje dzieci: Halina (urodzona w 1903 roku) oraz Stanisław (urodzony w 1905 roku).
Awanse
Józef Malewski osiągnął istotne etapy w swojej karierze wojskowej, które można uporządkować w formie awansów:
- major – przyznany w październiku 1918,
- pułkownik – zatwierdzony 29 maja 1920 z datą wsteczną od 1 kwietnia 1920 w Korpusie Weterynaryjnym, w gronie oficerów pochodzących z Korpusów Wschodnich oraz byłej armii rosyjskiej,
- generał brygady – awans od 3 maja 1922, zweryfikowany ze starszeństwem z 1 czerwca 1919, zajmując 72. lokatę w korpusie generałów.
Ordery i odznaczenia
W dorobku Józefa Malewskiego znaleźć można szereg znaczących odznaczeń i medali, które świadczą o jego zasługach. Oto niektóre z nich:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 2 maja 1923 roku,
- Krzyż Walecznych,
- Medal międzysojuszniczy Allied Victory Medal (Médaille Interalliée).
Przypisy
- Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926 r., s. 19.
- Lista starszeństwa 1922 r., s. 16.
- Dz. Pers. MSWojsk., Nr 22 z 16.06.1920 r., s. 460.
- Dz. Pers. MSWojsk., Nr 5 z 05.02.1927 r., s. 37, 44.
- Tadeusz Kryska-Karski i Stanisław Żurakowski oraz Piotr Stawecki podają, że Józef Gabriel Malewski przeniesiony został w stan spoczynku w stopniu tytularnego generała dywizji. W rozporządzeniu Prezydenta RP z 04.02.1927 r. dotyczącego przeniesienia grupy oficerów w stan spoczynku Józef Gabriel Malewski wymieniony został w grupie generałów brygady. Jako generał brygady w stanie spoczynku figuruje także w Roczniku Oficerskim z 1928 r.
- Piotr Stawecki jako miejsce urodzenia podaje także Warszawę.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jerzy Kowalski (oficer policji) | Zygmunt Karol Biernacki | Tadeusz Sułkowski | Kazimierz Kieszniewski | Józef Ptaszyński | Edward Castellaz | Daniel Ambroziński | Mikołaj Osikowski | Stanisław Małagowski | Stanisław Witkowski (pułkownik) | Jerzy Wójcik (pilot) | Aleksander Narbut-Łuczyński | Jan Leon Kozietulski | Adam Rapacki (policjant) | Konrad Okolski (powstaniec)Oceń: Józef Malewski