Jan Witold Gawęcki, urodzony 8 sierpnia 1944 roku w Skierniewicach, to renomowany polski ekspert w dziedzinie technologii żywności oraz żywienia. Jest profesorem nauk rolniczych, co podkreśla jego znaczącą rolę w badaniach oraz edukacji w tych obszarach. Jako syn Kazimierza Gawęckiego, Jan Gawęcki kontynuuje rodzinną tradycję zaangażowania w rozwój nauki i technologii.
Życiorys
Jan Gawęcki to wybitny profesor, który w 1967 roku zakończył studia na Wydziale Technologii Rolno-Spożywczej w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Uczelnia ta przekształciła się w Akademię Rolniczą, a ostatecznie w Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
W 1974 roku uzyskał stopień doktora, a osiem lat później, w 1982 roku, tytuł doktora habilitowanego. Jego osiągnięcia zostały docenione w 1991 roku, kiedy to otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych. Gawęcki był jednym z założycieli Katedry Higieny Żywienia Człowieka na swojej uczelni, a także pomysłodawcą Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy oraz inicjatorem Krajowych Warsztatów Żywieniowych.
W trakcie swojej kariery naukowej skupił się na zagadnieniach związanych z fizjologią i higieną żywienia człowieka. Wykładał również na Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, a także był członkiem Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk oraz rada Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Ponadto kierował Zespołem Nauk Rolniczych i Leśnych w Komitecie Badań Naukowych.
Autor ponad czterystu prac naukowych, w tym niemal 160 oryginalnych badań, Gawęcki stworzył również podręczniki, monografie i materiały dydaktyczne dla studentów. Jego prace, w tym podręcznik akademicki dotyczący żywienia człowieka, skupiają się na kluczowych kwestiach dotyczących żywności i jej wpływu na organizm ludzki.
Pod jego patronatem stopień naukowy doktora uzyskał między innymi Zbigniew Krejpcio. W 2011 roku, za swoje zasługi, został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 roku przyznano mu Krzyż Kawalerski tego samego odznaczenia.
Wyróżniony tytułami doktora honoris causa, był gościem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w 2012 roku oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 2013 roku. Warto dodać, że promotorem przewodu doktorskiego w Warszawie był profesor Wojciech Roszkowski.
Przypisy
- Prof. dr hab. Zbigniew Krejpcio, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.01.2022 r.]
- Agata Chmurzyńska, Kolejny tytuł doktora honorowego dla prof. dr. hab. Jana Gawęckiego, „Wieści Akademickie” nr 5–6 (176–177)/2013, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Poznań, maj-czerwiec 2013, s. 4
- Agata Chmurzyńska, Kolejny tytuł doktora honorowego dla prof. dr. hab. Jana Gawęckiego, „Wieści Akademickie” nr 5–6 (176–177)/2013, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Poznań, maj-czerwiec 2013, s. 4–5
- Prof. Jan Gawęcki z Uniwersytetu Przyrodniczego doktorem honoris causa. gloswielkopolski.pl, 20.04.2012 r. [dostęp 04.04.2015 r.]
- M.P. z 2011 r. nr 1111, poz. 131
- M.P. z 2001 r. nr 45, poz. 729
- a b c Profesor Jan Gawęcki. up.wroc.pl. [dostęp 04.04.2015 r.]
- a b Prof. dr hab. Jan Witold Gawęcki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.04.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ber Haus | Jerzy Romaniuk | Maria Kwiatkowska | Łukasz Kosiński | Jacek Męcina | Dariusz Kuźmina | Włodzimierz Marian Kamiński | Stanisław Bursa | Stanisław Antoszczuk | Adam Sobiczewski | Daniel BemOceń: Jan Gawęcki (profesor)