Adam Sobiczewski


Adam Jan Sobiczewski, urodzony 21 sierpnia 1931 roku w Skierniewicach, był wybitnym polskim fizykiem, który zyskał uznanie w dziedzinach fizyki teoretycznej oraz fizyki jądrowej. Jego wkład w rozwój nauki doceniła Polska Akademia Nauk, w której był członkiem rzeczywistym.

Przez całe swoje życie, Sobiczewski poświęcał się pracy naukowej, przyczyniając się do wielu znaczących osiągnięć w swojej dziedzinie. Zmarł 20 października 2017 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w polskiej nauce.

Życiorys

Adam Sobiczewski przyszedł na świat w Skierniewicach, w rodzinie Józefa i Stanisławy pochodzących z Bednarków. Wkrótce po tym, jak jego rodzice się rozstali, matka zabrała go do Siedlec, gdzie uczył się w Gimnazjum im. Bolesława Prusa. W 1950 roku zakończył edukację, zdobywając świadectwo dojrzałości w Liceum im. Stanisława Żółkiewskiego. Dalsza edukacja doprowadziła go w 1955 roku do studiów na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał stopień magistra matematyki. Rok później kontynuował naukę na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej, gdzie specjalizował się w technice fal ultrakrótkich.

W 1956 roku rozpoczął swoją karierę zawodową na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej. W kolejnych latach, w 1962 roku, przeniósł się do Instytutu Badań Jądrowych, a w 1964 roku uzyskał tytuł doktora nauk matematyczno-fizycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem jego rozprawy było „Oddziaływanie wzbudzeń oscylacyjnych z obrotem jądra”. Habilitację obronił w 1969 roku w Instytucie Badań Jądrowych, a w 1976 roku został profesorem nadzwyczajnym, aby zaledwie trzynaście lat później osiągnąć status profesora zwyczajnego. Po podziale instytutu w 1982 roku, kontynuował swoją pracę w Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, który w 2011 roku został przekształcony w Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

W 1997 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a w 2013 roku awansował na członka czynnego. Poza tym, w swojej karierze był także członkiem Polskiej Akademii Nauk, gdzie od 1998 roku pełnił funkcję korespondenta, a od 2013 roku stał się członkiem rzeczywistym. Do jego osiągnięć należy również członkostwo w Polskim Towarzystwie Fizycznym oraz Towarzystwie Naukowym Warszawskim.

Od 1977 do 2003 roku pełnił rolę redaktora naczelnego „Postępów Fizyki”, wydawanych przez Polskie Towarzystwo Fizyczne, a po zakończeniu tej funkcji, został redaktorem honorowym. W dziedzinie nauki zdobył szereg nagród, w tym w 1995 roku Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Ta nagroda była wynikiem jego istotnych prac, w których opisał zjawisko istnienia nieoczekiwanie stabilnych jąder atomowych najcięższych pierwiastków. W 1997 roku otrzymał także Nagrodę im. G. N. Florowa (zespołową) przyznawaną przez Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej, a rok później dla wyróżnienia jego działań zostały przyznane mu nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. W 2001 roku z kolei został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Niestety, Adam Sobiczewski zmarł w Warszawie, a jego życie zakończyło się 26 października 2017 roku. Po ceremonii pogrzebowej został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A 17-8-10).

Ordery i odznaczenia

Adam Sobiczewski został uhonorowany licznymi trofeami oraz odznaczeniami za swoje osiągnięcia. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę jego wyróżnień:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 9 czerwca 2005 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, otrzymany w 1974 roku,
  • Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, który otrzymał w 2015 roku,
  • Medal im. Andrzeja Sołtana, przyznany w 2001 roku,
  • Honorowe Odznaczenie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Oceń: Adam Sobiczewski

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:12