Daniel Józef Bem, który przyszedł na świat 28 sierpnia 1933 roku w Skierniewicach, to postać o wielkim znaczeniu w dziedzinie nauki i telekomunikacji. Był on uznawanym naukowcem oraz inżynierem telekomunikacji, który swoją karierę zawodową oraz badawczą związał z tak kluczowymi obszarami, jak radiokomunikacja, sieci komputerowe oraz systemy telekomunikacyjne.
W ciągu swojego życia academic, pełnił rolę profesora i nauczyciela akademickiego na Politechnice Wrocławskiej, gdzie miał wielki wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń inżynierów. Jego działalność na uczelni obejmowała również funkcje prorektora oraz dziekana Wydziału Elektroniki. Był nie tylko edukatorem, ale także administratorem, co potwierdza jego rola dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego.
Daniel Bem był również członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, a jego wkład w rozwój nauki oraz techniki w Polsce był nieoceniony. Jako wiceprezes oddziału wrocławskiego PAN, przyczynił się do promowania i wspierania badań naukowych w regionie.
Życiorys
Daniel Bem był absolwentem Politechniki Wrocławskiej, obecnie znanej jako Wydział Elektroniki. Jego związki z tą instytucją nie ograniczały się jedynie do okresu studiów; po zakończeniu edukacji poświęcił się karierze zawodowej w dziedzinie nauk technicznych, gdzie zyskał uznanie za swoje osiągnięcia. W 1965 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie telekomunikacji, a dziesięć lat później tytuł doktora habilitowanego. Od 1975 roku piastował stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1978 roku został odznaczony tytułem profesora nauk technicznych.
Daniel Bem specjalizował się w modelowaniu systemów radiokomunikacyjnych, projektowaniu anten długofalowych oraz przetwarzaniu danych satelitarnych. Przyczynił się do projektu radomskich masztów telewizyjnych i przewodniczył komisji odpowiedzialnej za budowę Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim. Również zajmował się rozwojem sieci komputerowych, będąc uczestnikiem budowy akademickiej sieci komputerowej na Politechnice Wrocławskiej oraz dalszym rozwijaniu WASK, czyli Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.
W swojej karierze naukowej i administracyjnej na Politechnice Wrocławskiej pełnił wiele kluczowych ról. Był kierownikiem Zakładu Radiokomunikacji w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki, a także zastępcą dyrektora oraz dyrektorem tego instytutu. W latach 1981–1984 zajmował stanowisko prorektora ds. dydaktyki, a od 2002 do 2005 roku był dziekanem Wydziału Elektroniki.
Daniele Bem należał do Polskiej Akademii Nauk, a od 1994 roku był jej członkiem korespondentem, natomiast od 2007 roku członkiem rzeczywistym. Angażował się także w prace Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN oraz w prezydium oddziału wrocławskiego PAN, gdzie pełnił funkcję prezesa w latach 2007–2011. Dodatkowo, od 1988 roku zasiadał jako członek zagraniczny w Rosyjskiej Akademii Nauk.
W dniu 21 października 2014 roku zmarł we Wrocławiu i został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Rodziny, zlokalizowanym przy ulicy Smętnej na wrocławskim Sępolnie.
Dorobek naukowy
Prof. Daniel Bem ma na swoim koncie bogaty dorobek naukowy, który zawiera liczne publikacje oraz monografie dotyczące zagadnień techniki radiowej.
Oprócz tego, jego prace zaowocowały 17 wdrożonymi patentami, co świadczy o znaczącym wkładzie w rozwój tej dziedziny. Warto również podkreślić, że prof. Bem stał się mentorem dla kilkuset magistrów oraz ponad 30 doktorów nauk technicznych, co tylko potwierdza jego wpływ na kształcenie przyszłych adeptów nauk technicznych.
Wyróżnienia i odznaczenia
Daniel Bem, za swoją niezwykłą działalność naukową i społeczną, został uhonorowany tytułem doktora honoris causa na dwóch renomowanych uczelniach technicznych. W 2003 roku, zdobył ten zaszczyt na Wojskowej Akademii Technicznej, a w 2008 roku na Politechnice Wrocławskiej.
Ponadto, jego osiągnięcia zostały docenione poprzez liczne odznaczenia państwowe oraz resortowe, a także dzięki prestiżowym nagrodom.
Wśród państwowych wyróżnień, które otrzymał, znajdują się:
- szanowny Złoty Krzyż Zasługi,
- lokalny Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- znaczny Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1999).
Przypisy
- Odszedł prof. Daniel Józef Bem. Politechnika Wrocławska. [dostęp 23.10.2014 r.]
- a b c d Bem, Daniel Józef. Polska Akademia Nauk. [dostęp 27.01.2013 r.]
- Prof. dr hab. inż. Daniel Józef Bem, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.04.2008 r.]
- Cmentarz parafialny św. Rodziny we Wrocławiu - miejsce pochówku prof. i jego żony Zdzisławy Bem.
- a b Prof. Daniel Józef Bem dostał honoris causa. dlaStudenta.pl, 08.04.2008 r. [dostęp 27.01.2013 r.]
- Tytuły doktora honoris causa nadane przez Politechnikę Wrocławską. Politechnika Wrocławska. [dostęp 27.01.2013 r.]
- M.P. z 1999 r. nr 33, poz. 511
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jan Gawęcki (profesor) | Ber Haus | Jerzy Romaniuk | Maria Kwiatkowska | Łukasz Kosiński | Jacek Męcina | Dariusz Kuźmina | Włodzimierz Marian Kamiński | Stanisław Bursa | Stanisław Antoszczuk | Adam SobiczewskiOceń: Daniel Bem