Kościół Świętego Jakuba w Skierniewicach


Kościół świętego Jakuba Apostoła, usytuowany w malowniczej Skierniewicach, został zbudowany w 1781 roku dzięki dotacji prymasa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego. Warto podkreślić, że projekt oraz wykonanie wnętrza, w tym jego polichromie, były dziełem Efraima Schroegera.

Świątynia zbudowana jest z trwałego materiału, a jej prezbiterium skierowane jest na zachód. Architektura nawy została zaprojektowana w kształcie koła, z prezbiterium zamkniętym po stronie północnej. Przy prezbiterium znajduje się imponująca kwadratowa wieża, która ma aż cztery kondygnacje. Prezbiterium wieńczy spłaszczona półkopuła, w której centralnie umieszczony jest okrągły plafon z płaskorzeźbą przedstawiającą anioła.

W głębi świątyni, za odsuniętym od ściany ołtarzem głównym, znajduje się chór muzyczny, wsparty na kolumnach, gdzie znajdują się organy podarowane przez prymasa Ostrowskiego. Sufit nawy przykryty jest spłaszczoną kopułą, ozdobioną iluzjonistycznie namalowanymi rozetami. W centralnym punkcie tej części umieszczono plafon, na którym przedstawiona jest postać Eklezji. Wnętrze nawy, nad wejściem, zawiera także lożę, która w drugiej połowie XX wieku została przekształcona na dodatkowy chór muzyczny.

Fasada kościoła charakteryzuje się dwukondygnacyjnym podziałem, z wyraźnie zaznaczonymi pilastrami wspierającymi tympanon. Elewacje budynku są częściowo boniowane, co dodaje mu elegancji. Nawa jest przykryta niską kopułą, natomiast pozostałe dachy są dwuspadowe. Wieża zaś ma namiotowy dach, który zwieńczony jest obeliskiem i krzyżem, co przywodzi na myśl elementy architektury gotyckiej.

W kościele znajdują się także sześć ołtarzy, z czego w głównym można odnaleźć wizerunek "Pana Jezusa Ukrzyżowanego", natomiast w bocznych jego częściach umieszczone są obrazy przedstawiające: "Niepokalane Poczęcie NMP", "Ucieczkę do Egiptu", "św. Jakuba", "św. Wojciecha" oraz "św. Antoniego". W podziemiach kościoła, tuż pod amboną, znajdują się krypty, w których pochowano zmarłych kapłanów, przedstawicieli szlachty, dworzan prymasowskich oraz niektórych mieszczan.

Kościół zlokalizowany jest przy ulicy Senatorskiej, a patronem parafii jest Święty Jakub Starszy, Apostoł.

Przypisy

  1. a b kościół parafialny pw. św. Jakuba - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 23.04.2024 r.]

Oceń: Kościół Świętego Jakuba w Skierniewicach

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:10