Kościół Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach to rzsmyssokoatolicki kościół parafialny, który należy do parafii pod tym samym wezwaniem. Kościół sytuowany jest w dzielnicy Zadębie, w obrębie dekanatu Skierniewice – Najświętszego Serca Pana Jezusa, w diecezji łowickiej.
Ponadto, należy zaznaczyć, iż biskup łowicki Alojzy Orszulik, mając na uwadze dobro lokalnej wspólnoty, podjął decyzję o rozpoczęciu budowy nowej świątyni w dzielnicy Zadębie. Dnia 13 maja 1999 roku, odbyła się uroczystość poświęcenia terenu pod nową świątynię. Ówczesny proboszcz parafii św. Stanisława, ksiądz Franciszek Gutowski, odpowiedzialny był za przygotowanie placu do poświęcenia, gdzie postawił krzyż oraz zadbał o odpowiednie zagospodarowanie terenu, ogrodzając go.
Prace budowlane zestartowały pod koniec maja 2000 roku, a 31 maja 2001 roku biskup łowicki wmurował kamień węgielny, który został poświęcony przez św. Jana Pawła II. Następnie, 18 maja 2002 roku, przy budującej się świątyni utworzono nową parafię pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, której pierwszym proboszczem został ksiądz Jan Rawa. Prace budowlane postępowały szybko, a już w marcu 2003 roku, w murach kościoła odprawiona została pierwsza msza święta.
Choć świątynia została wykończona, nie była jeszcze konsekrowana. Warto również zwrócić uwagę na oryginalną koncepcję wystroju, która nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, że „Kościół dzisiaj musi oddychać dwoma płucami – Wschodu i Zachodu”. W prezbiterium znajduje się ikona krzyża, będąca hołdem dla krzyża z kościoła św. Damiana, wzbogacona o zmienione sceny boczne, ilustrujące sześć scen Chrystofanii oraz ikony Maryi i św. Jana Chrzciciela.
W stallach zlokalizowane są ikony Abrahama, Dwunastu Apostołów oraz św. Pawła. W prawej nawie bocznej umieszczono tryptyk nawiązujący do encykliki św. Jana Pawła II o Eucharystii, z centralną ikoną Jezusa Miłosiernego oraz tabernakulum usytuowanym poniżej. Lewisej nawie bocznej umieszczony został tryptyk, który przedstawia życie Maryi, odnosząc się równocześnie do encykliki św. Jana Pawła II o Matce Bożej, z centrum przedstawiającym ikonę Matki Bożej opieki.
W obu nawach bocznych można podziwiać ikony Drogi Krzyżowej. Ikona przedstawiająca modlitwę Pana Jezusa w ogrójcu zaprasza do medytacji nad czternastoma tradycyjnymi stacjami Drogi Krzyżowej, a całość zamyka ikona Jezusa Zmartwychwstałego. Wszystkie ikony zostały wykonane przez Tomasza Milla z Marek.
Dodatkowo, w kościele znajdują się 25 tradycyjnych witraży, w tym dwa symbolizujące eucharystię umieszczone w prezbiterium oraz witraż św. Grzegorza Wielkiego na chórze. Witraże przedstawiają św. S. Faustynę Kowalską, św. Jana Pawła II oraz 20 witraży, które ukazują tajemnice Różańca świętego. Autorem witraży jest Piotr Tchir z Przemyśla. W obiekcie znajduje się chrzcielnica oraz elektroniczne organy z prospektem organowym, a także relikwie św. Faustyny oraz bł. Honorata Koźmińskiego.
Przypisy
- Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach. Diecezja łowicka. [dostęp 22.06.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach | Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach | Kościół Świętego Jakuba w Skierniewicach | Parafia wojskowa Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach | Parafia św. Stanisława BM w Skierniewicach | Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach | Kościół św. Stanisława w Skierniewicach | Parafia św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach | Kolegiata Najświętszego Serca Pana Jezusa w SkierniewicachOceń: Kościół Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach