Jan Władysław Hoppe, urodzony 27 grudnia 1902 roku w Skierniewicach, był postacią znaczącą w polskiej historii jako dziennikarz oraz działacz społeczny. Jego życie zawodowe obfitowało w różnorodne inicjatywy oraz wkład w działalność społeczną.
Współzałożyciel grupy „Jutro Pracy”, Hoppe odegrał kluczową rolę w propagowaniu idei pracy i społecznej odpowiedzialności. Jego zaangażowanie w działalność polityczną przejawiało się także w roli posła oraz jako komendant podziemnej organizacji Warszawianka.
W okresie II wojny światowej był wiceprzewodniczącym podziemnej formacji ideologicznej Unia, co podkreśla jego dążenie do aktywnego wpływania na kształtowanie się polityki w trudnych czasach. Dodatkowo, Hoppe pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Stronnictwa Pracy, co zaświadcza o jego znaczącej pozycji w polskim życiu publicznym.
Życiorys
Jan Hoppe był synem Franciszka, który pracował jako maszynista kolejowy, oraz Antoniny z domu Mikuczewskiej. W młodości brał udział w tajnym skautingu. W 1915 roku, w wyniku ewakuacji, wraz z rodziną dotarł do Moskwy. Edukację rozpoczął w Szkole Realnej Komitetu Polskiego, założonej przez Władysława Giżyckiego. W 1918 roku szkoła została przeniesiona do Warszawy i przyjęła nazwę Gimnazjum W. Giżyckiego, tam też uzyskał świadectwo dojrzałości. W trakcie nauki zaangażował się w działalność Związku Harcerstwa Polskiego. W 11 Warszawskiej Drużynie Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki pełnił funkcję przybocznego, a następnie od września 1921 do lutego 1922 był drużynowym.
W 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Podczas studiów należał do Organizacji Młodzieży Narodowej i był aktywny w ruchu pracowniczym. Początkowo pełnił rolę wiceprzewodniczącego warszawskiej Rady Okręgowej Związku Zawodowego Pracowników Umysłowych, a następnie sekretarza Centralnej Organizacji Związków Zawodowych Pracowników Umysłowych, utworzonej w 1925 roku. Od 1928 roku był redaktorem czasopisma „Pracownik”, a także prezesem Związku Pracowników Zakładów Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych. W 1930 roku objął stanowisko sekretarza Rady Naczelnej Straży Przedniej, która powstała w 1930 roku.
Hoppe był blisko związany z Adamem Skwarczyńskim, a później z Walerym Sławkiem, z którym przez pewien czas współpracował jako sekretarz. W 1927 roku, po powołaniu BBWR, objął kierownictwo referatu społecznego w Sekretariacie Generalnym tego ugrupowania. W 1930 roku stał się członkiem Naczelnego Pracowniczego Komitetu Wyborczego, który wspierał listy wyborcze BBWR. Z pomocą grupy radykalnych narodowych piłsudczyków, dołączył do „Jutra Pracy”, grupy skupionej wokół pisma o tej samej nazwie, którą współredagował. Ta formacja zaczęła działalność polityczną dopiero po śmierci Józefa Piłsudskiego w 1935 roku. W tym czasie 15 posłów z tej grupy stworzyło jedyne wewnątrzsanacyjne ugrupowanie opozycyjne w Sejmie.
W okręgu wyborczym nr 3 (Warszawa–Wola) został wybrany posłem i zasiadał w Sejmie do 1938 roku, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza Prezydium Sejmu. Po utworzeniu Obozu Zjednoczenia Narodowego w 1937 roku, objął sekretariat miejskiego sektora, na którego czele stał Stefan Starzyński. Choć otrzymał propozycję prowadzenia Klubu Parlamentarnego OZN, postanowił jej nie przyjąć. Został członkiem Rady Narodowej OZN na wiosnę 1938 roku, lecz po zaledwie kilku dniach zerwał z tym ugrupowaniem, przyciągając się do opozycyjnego Stronnictwa Pracy. Był także prezesem Towarzystwa Przyjaciół Woli i jednocześnie współorganizatorem oraz prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W listopadzie 1938 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu RP V kadencji.
Początkowo w czasie okupacji niemieckiej mieszkał u Henryka Pawłowicza przy ulicy Kredytowej 4. Był formalnie zatrudniony w Miejskim Biurze Dzielnicowym Warszawa–Północ pod kierownictwem Cypriana Odorkiewicza. Aż do swojego aresztowania w marcu 1945 roku używał dokumentów na nazwisko Jan Chmielewski. W 1939 roku, obok H. Pawłowicza, C. Odorkiewicza i Bronisława Chajęckiego, był współorganizatorem i komendantem głównym „Warszawianki”. W połowie 1940 roku, po zliczeniu organizacji „Warszawianka”, „Nowa Polska” i „Grunwald”, został wiceprezesem nowo powstałej „Unii”. W marcu 1942 roku towarzyszył płk. Stanisławowi Edwardowi Grodzkiemu w rozmowach scaleniowych z AK, które zakończyły się integracją Organizacji Wojskowej „Unii”.
Hoppe uczestniczył także w rozmowach połączeniowych z SP, które zakończyły się w myśl włączenia „Unii” do SP w lutym 1943 roku, gdzie został wiceprezesem. Po Stefanie Kaczorowskim kierował Komisją Prasowo-Propagandową i redagował organy prasowe SP: „Reformę” oraz „Naród”. Był również inicjatorem stworzenia niezależnego Instytutu Wydawniczego, pod dyrekcją Wiktora Goliana, który zajmował się zbieraniem dzieł literackich powstających w czasie okupacji, w tym pamiętników Stefana Jaracza oraz powieści Poli Gojawiczyńskiej.
W trakcie powstania warszawskiego pełnił rolę redaktora „Kuriera Stołecznego”, który kontynuował wydania pism „Reforma”, „Naród” oraz „Polska odrodzona” od 9 sierpnia w Podobwodzie Śródmieście–Północ, a następnie od września do 2 października 1944 w Podobwodzie Śródmieście–Południe. Bardzo blisko współpracował z pismem redagowanym przez Stanisława Wąsowicza, znanym jako „Barykada Powiśla”. Po kapitulacji oddziałów powstańczych udało mu się wydostać z Warszawy i kontynuować działalność w SP. 6 lub 8 marca 1945 roku został aresztowany podczas spotkania z Aleksandrem Zwierzyńskim ze Stronnictwa Narodowego, a następnie wywieziony do ZSRR.
W listopadzie 1947 roku powrócił do Polski, osiedlając się w Warszawie, a później w Miedzeszynie. W tym czasie podjął pracę w „Tygodniku Handlowym”. Przez dłuższy czas pozostawał nieaktywny w życiu politycznym, z uwagi na zły stan zdrowia, a jego zaangażowanie ograniczało się do akcji samopomocowej prowadzonej nielegalnie przez SP. W dniu 18 lutego 1949 roku aresztowano go i 6 kwietnia 1951 roku skazano na dożywotnie więzienie w procesie kierownictwa tajnego SP, który odbywał się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie. W roku 1956 został zwolniony, a 7 lipca 1958 roku Prokuratura Wojewódzka dla m.st. Warszawy zrehabilitowała go.
Będąc poważnie chorym, Jan Hoppe przeszedł cztery zawały serca. Aby ratować swoje zdrowie, był zmuszony od 1962 roku corocznie wyjeżdżać na zimowy wypoczynek do Włoch, jednak w 1967 oraz 1968 roku odmówiono mu zgody na te wyjazdy. Zmarł 18 lutego 1969 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera B24-11-12).
Przypisy
- Historia TPW [online], Towarzystwo Przyjaciół Warszawy [dostęp 11.08.2020 r.]
- Prezesi i prezesi honorowi Towarzystwa Przyjaciół Warszawy [online], Towarzystwo Przyjaciół Warszawy [dostęp 11.08.2020 r.]
- AgnieszkaA. Skórska-Jarmusz (red.), 50 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, „Kronika Warszawy”, 1 (148), 2013 r., s. 5–93
- BeataB. Michalec, Przeszłość dla przyszłości - Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, [w:] RadosławR. Lolo, KrzysztofK. Łukawski (red.), Przeszłość i tożsamość Mazowsza w świetle badań naukowych i działalności społecznej. Studia i materiały, Pułtusk 2017 r., s. 235–264
- Wybory do Sejmu. „Warszawski Dziennik Narodowy”. Nr 307B, s. 2, 08.11.1938 r.
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 25.11.2019 r.]
- Hoppe Jan, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 12.02.2019 r.]
- RafałR. Łętocha, Pro societas. Jan Hoppe – polityk, społecznik, człowiek idei [online], nowyobywatel.pl [dostęp 12.02.2019 r.]
- Jan Władysław Hoppe, [w:] Powstańcze biogramy [online], Muzeum Powstania Warszawskiego [dostęp 12.02.2019 r.]
- Hoppe Jan Władysław 1902-1969 [online], bs.sejm.gov.pl [dostęp 12.02.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Ryszard Zakrzewski | Dariusz Seliga | Aleksander Główka | Joanna Nowiak | Włodzimierz Binder | Tadeusz Zwierzchowski | Grzegorz Okruch | Paweł Sałek | Mariusz Marasek | Dorota Rutkowska | Tadeusz KoślaczOceń: Jan Hoppe