Skierniewka to interesująca część miasta Skierniewice, która ma swoją unikalną historię oraz charakter. Niegdyś istniały tutaj dwie samodzielne miejscowości: Skierniewka Lewa oraz Skierniewka Prawa. W latach 1867–1926 obszar ten pełnił funkcję siedziby gminy Skierniewka, jednak w 1926 roku jego status zmienił się i włączono go w granice miasta Skierniewice.
Geograficznie Skierniewka leży w północno-zachodniej części Skierniewic, ulokowana po obu stronach rzeki Skierniewka. Skierniewka Lewa rozciąga się wzdłuż ulicy Makowskiej i sąsiaduje z wsią Mokra Lewa, z kolei Skierniewka Prawa biegnie wzdłuż ulicy Łowickiej, przechodząc w przedłużeniu do wsi Mokra Prawa.
W dzielnicy tej znajduje się także stacja kolejowa Skierniewic, co czyni ją istotnym punktem komunikacyjnym w regionie.
Historia
W przeszłości istniały tu dwa odrębne ośrodki: Skierniewka Lewa oraz Skierniewka Prawa. W roku 1827 na terenie obu wsi znajdowało się 57 domów oraz 487 mieszkańców. Na obszarze tym funkcjonował urząd gminy Skierniewka, który utworzono w 1867 roku. W związku z planowaną budową dworca kolejowego na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, powstała tu prężnie rozwijająca się osada, charakteryzująca się wieloma willami oraz urokliwymi domkami. Pod koniec XIX wieku liczba mieszkańców Skierniewki przekroczyła 1000, a całość obszaru wynosiła 1359 mórg.
W okresie międzywojennym Skierniewka była częścią gminy Skierniewka, znajdującej się w powiecie skierniewickim w województwie warszawskim. Przy planach z dnia 1 stycznia 1923 rozważano włączenie miejscowości do Skierniewic, lecz decyzja ta została odroczona. Dopiero 10 lipca 1926 roku dokonano ostatecznej inkorporacji, w ramach której do Skierniewic dołączono nie tylko Skierniewkę Prawą i Skierniewkę Lewą, ale również wieś Skierniewka Poduchowna, osadę młyńską Ławki, osadę Ława, osadę Szwaby oraz fragment majątku Skierniewice o powierzchni ponad 93 ha.
Warto zauważyć, że część terenów, które zostały włączone do Skierniewic w 1926 roku (przede wszystkim grunty orne), zostały wyłączone 1 stycznia 1970 roku. Tereny te przydzielono do gromad: Mokra Prawa (20,39 ha), Kamion (159,34 ha) oraz Dębowa Góra (241,46 ha).
Przypisy
- Dz.U. z 1969 r. nr 37, poz. 319
- Dz.U. z 1926 r. nr 66, poz. 392
- Dz.U. z 1922 r. nr 78, poz. 706
- a b c Skierniewka (Prawa i Lewa), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. X: Rukszenice – Sochaczew, Warszawa 1889, s. 675 .
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Dom Sejmikowy w Skierniewicach | Lądowisko Skierniewice-Szpital | Rawka (Skierniewice)Oceń: Skierniewka (Skierniewice)