Grzegorz Gajewski (szachista)


Grzegorz Gajewski, który przyszedł na świat 19 lipca 1985 roku w Skierniewicach, jest utalentowanym polskim szachistą. Od 2006 roku nosi tytuł arcymistrza, co stanowi dowód na jego wybitne umiejętności w tej szlachetnej grze.

Kariera szachowa

Grzegorz Gajewski rozpoczął swoją przygodę ze szachami w wieku zaledwie siedmiu lat. Jest wychowankiem klubu Piątka Skierniewice, gdzie pod okiem trenera Bogusława Bodera rozwijał swoje umiejętności. W swojej karierze brał udział w licznych finałach mistrzostw Polski juniorów w różnych kategoriach wiekowych. W 1995 roku zdobył brązowy medal w kategorii do 10 lat, a dwa lata później osiągnął srebro w grupie do 12 lat. W 2003 roku w Krynicy zdobył swój pierwszy złoty medal, zostając mistrzem Polski do 18 lat.

Gajewski odnosił również sukcesy w finałach do 20 lat, z najlepszym wynikiem w 2002 roku w Trzebini, gdzie zajął IV miejsce. Jest trzykrotnym mistrzem kraju juniorów zarówno w szachach szybkich, jak i dwukrotnym w szachach błyskawicznych. W latach 2000-2001 zdobywał coraz większe uznanie, zwyciężając w międzynarodowym turnieju juniorów w Hallsbergu oraz dzieląc czołowe miejsca w kolejnej edycji tego turnieju dwa lata później.

Debiutując w 2001 roku w Warszawie w finale indywidualnych mistrzostw Polski seniorów, podzielił miejsce I-III w memoriale Akiby Rubinsteina w 2005 roku wspólnie z Pawłem Czarnotą oraz Marcinem Dziubą. Rok 2006 okazał się szczególnie udany; zajmując II miejsce w otwartym turnieju w Litomyšlu oraz IX miejsce w finale mistrzostw Polski seniorów w Krakowie, zdobył dwie normy arcymistrzowskie w turniejach otwartych, co przyczyniło się do jego dalszego rozwoju.

Na wrocławskich mistrzostwach Europy w szachach szybkich Gajewski wywalczył brązowy medal, a w 2007 roku zdobył pierwsze miejsce (dzieląc je m.in. z Iliją Balinowem i innymi zawodnikami) w turnieju w Oberwart. Kolejne zwycięstwa w 2008 roku miały miejsce w Krakowie, a w 2009 roku podzielił pierwsze miejsce w Rijece. Następny rok przyniósł mu kolejne sukcesy, jak pierwsze miejsca w Cappelle-la-Grande i Zagrzebiu, a w 2012 roku w Barcelonie osiągnął wspólne pierwsze miejsce z Emilio Cordovą oraz Kevinem Spraggettem.

Grzegorz Gajewski zdobył srebrny medal na indywidualnych mistrzostwach Polski w 2013 roku w Chorzowie i powtórzył ten sukces w 2014 roku w Warszawie, gdzie również zdobył brąz w mistrzostwach Europy w szybkich szachach. Pierwszy tytuł indywidualnego mistrza Polski uzyskał w 2015 roku w Poznaniu. Wielokrotnie reprezentował Polskę w rozgrywkach drużynowych, w tym dwukrotnie na olimpiadach szachowych.

Gajewski był także uczestnikiem trzykrotnych drużynowych mistrzostw Europy, zdobywając srebrny medal w 2007 roku na III szachownicy oraz wspólnie z drużyną srebro w 2003 roku na mistrzostwach Europy juniorów do 18 lat. Jego osiągnięcia w drużynowych mistrzostwach Polski to sześć medali: dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Najwyższy ranking, jaki osiągnął, to 2659 punktów, co w lipcu 2014 roku zapewniło mu 86. miejsce na światowej liście FIDE, będąc jednocześnie drugim najlepszym polskim szachistą po Radosławie Wojtaszku.

W 2007 roku na turnieju w Pardubicach Gajewski zaprezentował innowacyjny gambit 10… d5!? w partii hiszpańskiej, co pozwoliło mu na spektakularne zwycięstwo nad Wiktorem Kuzniecowem. Ten wariant, nazwany gambitem Gajewskiego, zyskał popularność i został wdrożony przez czołowych szachistów, w tym Magnusa Carlsena, Laurenta Fressineta, Radosława Wojtaszka oraz Kamila Mitoń.

W 2008 roku Gajewski dołączył do grona założycieli szachowego czasopisma „Mat”, a w 2014 roku znalazł się w zespole Viswanathana Ananda podczas rozgrywanego w Soczi meczu o mistrzostwo świata przeciwko Magnusowi Carlsenowi.


Oceń: Grzegorz Gajewski (szachista)

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:14